پیام ریاست

703657
پارک علم و فناوری قم در چشم‌انداز راهبردی خود در افق ۱۴۰۴ همسو با چشم‌انداز جمهوری اسلامی ایران یکی از پنج پارک علم و فناوری موفق و مطرح کشور و توسعه یافته و برخوردار از زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مورد نیاز خواهد بود که به عنوان معتبرترین و کارآمدترین مجموعه در راستای حمایت از کسب و کارهای دانایی محور و دانش بنیان در سطح استان فعالیت کرده و با اتکال به خداوند حکیم با تبدیل شدن به قطب انتقال فناوری به استان پایگاه فعالیت‌های دانش‌بنیان فارغ‌التحصیلان و اساتید دانشگاه‌ها خواهد شد.با توجه به ویژگی ها و مزیت های استان در حوزه علوم انسانی این پارک به صورت تخصصی در حوزه کاربردی سازی یافته های علوم انسانی و نیز تجاری سازی مبتنی بر فناوری نرم را جز اولویت های خود می داند. البته آنچه که تاکنون گفته شد، توصیف و تعارف معمول نیست؛ چراکه شهر قم از لحاظ موقعیت جغرافیایی و استراتژیک به عنوان شاهراه کشور در مسیر ۱۷ استان قرار دارد و مجاورت آن با تهران به عنوان مرکز تصمیم گیری و نزدیکی با محورهای صنعتی، تجاری و ترانزیتی مانند استان مرکزی و اصفهان موقعیت این شهر را ویژه قرار داده است. این موقعیت ویژه اقتصادی و صنعتی را باید در کنار جایگاه بلند مذهبی و معنوی استان که میزبان کریمه اهل بیت(ع) حضرت معصومه(سلام الله علیها) و زائران بی شمار مسجد مقدس جمکران است و قرن هاست، نخبگان و سرآمدان علوم اسلامی در دامن مدارس علمیه تربیت یافته و معدن و آبشخور دوستداران و ارادتمندان اهل بیت(ع) است، به عنوان مزیتی بی بدیل در نظر داشت. همین ویژگی است که هنوز پاسی از عمر پارک علم و فناوری قم نگذشته مدیران ارشد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ماموریت بزرگ و مهم رصد و هدایت شبکه فناوری نرم کشور را بر دوش این پارک گذاشته و با تاسیس نخستین مرکز رشد واحدهای فناور علوم انسانی درکشور، می خواهند ارزش های دینی را با استمداد از ذخایر عظیم حوزه علمیه قم وارد چرخه تربیتی و اخلاقی مردم کنند.

در اقتصاد امروز دیگر کسانی می توانند در عرصه سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی سرآمد و بازیگردان باشند که به داشته هایی نظیر منابع زیر زمینی، منابع طبیعی متکی نباشند. در دنیای امروز آن چیزی که مورد تاکید و استفاده است دانش نهفته در کالاها و محصولات است. در واقع یک شرکت به واسطه دانش موجود در محصولش مورد توجه و دارای ارزش افزوده است. شرکت های دانش بنیان؛ همان شرکت هایی که براساس تعاریف موجود، شرکت ها و موسساتی هستند که با ایجاد یک کسب و کار دانش محور به منظور تبدیل پایدار دانش به ثروت تشکیل شده و فعالیت های اقتصادی آنها مبتنی بر فعالیت های تحقیق و توسعه در زمینه های نو و فناوری پیشرفته است و به توسعه اقتصاد دانش محور در جامعه کمک می کنند.

به هر حال پارک علم و فناوری رسالت سنگینی بر دوش دارد و برای رسید به اهداف مهم خود نیاز به رهنمودها و نظرات فرهیختگان، فناوران و نخبگان حوزوی و دانشگاهی دارد تا منویات این عزیزان چراغ راه آینده ما باشد.

سربلند و پیروز باشید

سید حسین اخوان علوی