استاندار قم: دانشگاه ها باید به سمت توسعه فناوری و اقتصاد دانش بنیان بروند


به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان قم، استاندار قم با بیان اینکه هنوزنیازهای مشترک بخش صنعت و دانشگاه شناسایی و رصد نشده است گفت: درحال حاضر صنعت به دانشگاه اعتماد ندارد و دانشگاهیان هم صنعتگران را به عدم درک علم و فناوری متهم می کنند.
سید مهدی صادقی با تاکید براینکه باید برای ایجاد ارتباط میان صنعت و دانشگاه فکر اساسی کرد افزود: سند آمایش آموزش عالی استان باید براساس نیازهای متقابل دانشگاه و صنعت تدوین و اجرا شود.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی باید رویکرد کارآفرینانه و فناوری پیدا کنند گفت: کلیه خدمات و فعالیت های دانشگاه ها باید به سمت ایجاد اشتغال برای دانشجویان باشد.
معاون سیاسی و امنیتی استاندار با تاکید براینکه دانشگاه ها به عنوان اصلی ترین متولیان تربیت نیروی انسانی و نسل جوان باید وظایف خود را به بهترین شکل انجام دهند گفت: دولت از جامعه نخبگان انتظار دارد که مسائل جامعه را شناسایی و حل کند.
احد جمالی با بیان اینکه طرح آمایش آموزش عالی استان قم با نیازهای کنونی فاصله دارد گفت: دانشگاه ها باید نیازهای مهم و اساسی استان را شناسایی و دستاوردهای علمی را در اختیار بخش صنعت و تولید بگذارند.
وی خواستار تشکیل هیات های اندیشه ورز در دانشگاه های استان شد و افزود: دانشگاه ها باید با صنعت، بازار هدف و برنامه های اجرایی دولت همراه شود.
در ادامه این نشست، بسیاری از روسا و نمایندگان دانشگاه های استان بر لزوم ایجاد ارتباط معنادار و مفید با بخش صنعت و توسعه و کاربردی کردن دستاورهای علمی و پژوهشی و ورود نخبگان و اساتید دانشگاه های به مباحث دانش بنیان تاکید کردند. از جمله آنها، رئیس دانشگاه علمی- کاربردی بود، محمد نادری با اشاره به اینکه باید مبنای افزایش کمی دانشجویان مشخص شود اظهار کرد: متاسفانه رشد جمعیت دانشجویی ما براساس نیاز بازار کار طراحی نشده است.
وی هدایت و مشاوره شغلی، تجاری سازی و انتقال فناوری را از ملزومات تحصیلات دانشگاهی اعلام کرد و گفت: فضای کسب و کار کنونی کشور تنها با اقتصاد دانش بنیان به گشایش نزدیک می شود.

نادری با بیان اینکه دانشگاه های استان باید با پارک و مراکز رشد علم و فناوری ارتباط موثر بگیرند گفت: مسیرهای گذشته علمی استان باید بازنگری و اصلاح شود و ضرورت تام داریم که به سمت کارآفرینی و توسعه کسب و کارهای فناورانه برویم.
معاون آموزش دانشگاه شهاب دانش با تاکید براینکه باید دانشگاه ها به سمت توسعه فناوری و برخورداری از مزایای پارک ها و مراکز رشد فناوری بروند گفت: دانشگاه شهاب دانش به عنوان نخستین مرکز علمی غیر انتفاعی درصدد است با استفاده از کمک و تجربه پارک علم و فناوری استان قم مرکز نوآوری راه اندازی کند.
علی داودی خواستار همکاری مدیریت دانشگاه ها با استادان نخبه و صاحب ایده شد و افزود: لازم است دانشگاه ها اساتیدی را که صاحب ایده هستند را حمایت کرده و در صورتی که یک استاد بتواند شرکت دانش بنیان راه اندازی کند جز ساعت موظفی او محسوب کند.
در ادامه معاون فناوری پارک علم و فناوری استان قم با بیان اینکه بدون دانشگاه نمی توان تولید علم کردگفت: هرچند قم جزء استان های انتهای راه اندازی پارک علم و فناوری است اما هم اکنون با ۶۰ شرکت دانش بنیان رتبه یازدهم را در سطح استان ها کسب کرده است.
معاون فناوری پارک علم و فناوری استان قم با اشاره به میزان درآمد شرکت های دانش بنیان استان قم در ۵ سال گذشته گفت: میزان درآمد این نوع شرکت ها از سال ۹۱ تا۹۵ در سطح ملی چیزی حدود ۱۵۴ هزار میلیون ریال و مبادلات خارجی آن ۹۸۱ هزار دلار بوده اما فقط در سال ۹۵ در سطح ملی به ۲۵۰ هزار میلیون ریال و صادراتی معادل ۵۴۷ هزار دست یافته ایم.
حمیدرضا شوشتری از بی توجهی برخی از دانشگاه ها به برنامه توسعه فناوری و کارآفرینی دانش محور انتقاد کرد و گفت: به رغم اینکه در نشستی که با نمایندگان تام الاختیار دانشگاه و مراکز آموزش عالی برای توسعه فناوری داشته ایم اما آنها از این نوع برنامه ها استقبال درخوری نکردند.
وی بر راه اندازی رویدادهای کارآفرینی و برنامه های شتاب در سطح دانشگاه و مراکز علمی تاکید کرد و گفت: دانشگاه ها باید برای شروع مراکز نوآوری و بعد از کسب و انتقال تجربه به سمت راه اندازی مرکز رشد بروند.