فرهنگ کار و کارآفرینی باید نهادینه شود


به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان قم، پیشکسوت و کارآفرین برجسته استان قم با بیان اینکه جمله شایع « کار وجود ندارد» از اساس اشتباه است گفت: متاسفانه به دلیل نبود فرهنگ کار و کارآفرینی شاهد رشد بی رویه بیکاری هستیم.
حسن آقاجانی در نشست «انتقال تجربه» کارآفرینان و فناوران استان که به همت دانشگاه جامع علمی کاربردی و همکاری پارک علم و فناوری استان قم برگزار شد گفت: ما نمی توانیم با پیروی از فرهنگ تجارت و کسب و کار غربی اقتصاد و اشتغال جامعه اسلامی را توسعه دهیم.
این تولید کننده پیشکسوت استان از بی برنامگی دانشگاه ها در حوزه ایجاد خلاقیت و کارآفرینی برای دانشجویان انتقاد کرد و گفت: در کشور ما برای ایجاد هر شغل باید چیزی حدود ۲۵۰ میلیون تومان هزینه کرد
وی با تاکید بر اینکه ایجاد اشتغال فقط وظیفه دولت نیست اظهار کرد: اگر کسی اهل کار باشد می تواند کارآفرینی کند.
آقاجانی با اشاره به اینکه به ازای ایجاد شغل و فعال شدن یک کارگاه تولیدی، در یک سلول زندان بسته می شود، افزود: آنهایی که می گویند کار وجود ندارد باید اعتراف کنند که ما بلد نیستیم کار پیدا کنیم.
در بخش دیگری از این مراسم، رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قم از شکل گیری کلینیک تخصصی مشاوره شغلی و کارآفرینی با همکاری پارک علم و فناوری استان قم خبرداد و گفت: در این دانشگاه درصدد ایجاد مسیرهای شغلی برای دانشجویان هستیم.
محمد حسن نادری با اشاره به اینکه پایان ایجاد مسیرهای شغلی باید تشکیل شرکت های دانش بنیان و بنگاه های کارآفرینی باشد گفت: هرچند ایجاد اشتغال وظیفه ذاتی دانشگاه ها نیست اما باید برای آینده شغلی دانشجویان طرح و برنامه داشته باشیم.
وی با ابراز خرسندی از همکاری و همراهی پارک با دانشگاه علمی و کاربردی استان قم گفت: هدف غایی ایجاد کلینیک مشاوره شغلی، هدایت دانشگاهیان به ایجاد کسب و کارهای دانش بنیان است که مورد حمایت پارک علم و فناوری استان قم قرار می گیرند.
در این مراسم، دوتن از کارآفرینان و واحدهای فناور جوان و موفق عضو پارک علم و فناوری استان با طرح تجارب و معرفی ایده ها و برنامه های خود، رمز و رموز موفقیت های خود را با حاضران مطرح کردند.
در پایان این نشست، حاضران با طرح مسائل و دیدگاه های خود از تجارب کارآفرین پیشکسوت استان، آقای آقاجانی بهره مند شدند.
سلسله نشست های انتقال تجارب کارآفرینان و فناوران برجسته استان، با هدف بررسی راهکارها و راهبردهای انتقال تجارب و رموز دست یابی افراد موفق به دستاوردهای بزرگ برای فناوران و نوآوران جوان استان برگزار می شود.