امضاء و تبادل تفاهم نامه راه اندازی شهر هوشمند در قم


به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان قم، ستاد شهر هوشمند شهرداری در راستای توسعه زیرساخت های شهر هوشمند در قم تفاهم نامه سه جانبه ای را با اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان صنفی رایانه ای استان منعقد کرد.
رئیس ستاد شهر هوشمند شهرداری قم در جلسه امضای تفاهم نامه شهرداری قم با بخش خصوصی اظهار داشت: همکاری در راستای ایجاد شهر هوشمند موضوع تفاهم‌نامه شهر هوشمند بوده که هم بین بخش‌های صنفی و حاکمیتی و هم بین اشخاص حقیقی و حقوقی بوده است و در حوزه‌های شخصی و مشاوره‌ای بخش صنفی انجام می‌دهند.
همایون یزدان پناه با اشاره به توسعه ۵۰ درصدی در حوزه زیرساخت های خدمات هوشمندسازی در قم گفت: ارائه خدمات هوشمند به مردم جزء اولویت‌های نخست است و این حرکت از شهرداری آغاز شده و داده‌های باز برای ارائه خدمات موردنیاز مردم برای ساخت‌وساز آماده می‌شود و مردم می‌توانند از طریق نرم‌افزارهای موجود، خدمات خود را دریافت کنند.
نقش مهم مراکز علم و فناوری در هوشمندسازی
وی با تاکید براینکه جامعه علم و فناوری استان نقش بسیار مهم و حیاتی در توسعه زیرساخت های فناوری خدمات شهری دارند گفت: براین اساس از توانمندی و ظرفیت های شرکت های فناور به ویژه شرکت های دانش بنیان مستقر در مراکز رشد و پارک علم و فناوری استان استفاده بهینه ای خواهیم کرد.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان قم با بیان اینکه تقویت و توسعه ارایه خدمات هوشمند به مردم ضروری است گفت: متاسفانه ارایه خدمات هوشمند به مردم چندان رضایت بخش نیست و لازم است که اقدامات جدی‌تری صورت گیرد، فناوری اطلاعات بستری است که می‌تواند از سطح عملیات پایه تا سطح تصمیم‌گیری نقش مهمی را ایفا کند.
سید حسن هانی ابراز کرد: با افزایش هوشمند سازی در جهت انجام تراکنش‌های بانکی از میانگین تردد مردم در محیط‌های شهری کاسته شده و اگر این هوشمند سازی به سایر بخش‌های شهری تسری داده شود، بسیاری از مشکلات ناشی از تراکم جمعیت شهری کاسته می‌شود.
لزوم بهره مندی گردشگری قم از مزایای هوشمند سازی

رئیس هیئت‌مدیره نظام صنفی استان قم نیز در این جلسه با تأکید بر اهمیت شهر قم در کشور و جهان اسلام، بیان کرد: شهر قم حرم اهل‌بیت(ع) است و یکی از ملزومات حرم اهل‌بیت (ع) دارا بودن از بهترین امکانات و زیرساخت‌ها بوده تا زائران از آن بهره‌مند شوند.
سید حسن هاشمی بیان کرد: برای طی شدن فرآیند هوشمند سازی یک سامانه‌ای نیاز بوده که این فرآیند مکانیزه شده و حداکثر عدالت در اجرای کارها صورت گیرد و پیگیری ایده برای پیاده‌سازی و اجرا به بهترین نحو انجام شود.
شایان ذکر است در مراسم امضای تفاهم نامه سه جانبه شهر هوشمند، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان قم، رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری قم، رئیس هیأت مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای استان قم و مدیران پارک علم و فناوری استان، مرکز رشد دانشگاه قم و کانون فناوری اطلاعات استان قم حضور داشتند.