توسعه علم و فناوری راه جدایی از فرهنگ پشت میز نشینی


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان قم، رئیس مرکز آموزش ها و پژوهش های دانشگاه معارف اسلامی با بیان اینکه فناوری باید فرهنگ پشت میز نشینی محدود شود،گفت: علوم انسانی نقطه قوت و دلیل استیلای کشورهای غربی بر جهان سوم است.

دکتر سید ضیاء الدین میرمحمدی با اشاره به ظرفیت های متنوع و متعدد حوزه علوم انسانی گفت: لازم ظرفیت های قم در حوزه معارف و اخلاق اسلامی در زندگی و مدیریت شهر ملموس و جاری شود.
ضرورت کاربردی سازی اخلاق شهروندی اسلامی

وی بر توسعه اخلاق شهروندی و هنر و معماری شهری مطابق با ارزش های دینی تاکید کرد و گفت: متاسفانه با وجود ایده ها و برنامه های متنوع در حوزه علوم انسانی اما قدرت مانور و عملیاتی کردن ایده ها نداریم.

این استاد دانشگاه بر ورود بخش خصوصی به الهیات و معارف اسلامی تاکید کرد و گفت: واقعیت این است که علوم  انسانی اسلامی و حتی غیر اسلامی در کشور ما در حاشیه و منفعل است و تاثیرگذاری ندارد.

میرمحمدی با بیان اینکه مراکز علم و فناوری می توانند به جاری و کاربردی شدن ظرفیت های علوم انسانی کمک کنند اظهار کرد: قم باید الگوی مناسب و موثری در توسعه ظرفیت های علمی علوم انسانی باشد.

وی با تاکید براینکه فارغ التحصیلان دانشگاهی باید از فرهنگ پشت میز نشینی جدا شوند گفت: تربیت دانشجویان کارآفرین و جریان ساز در عرصه علوم انسانی باید یک اصل اجتناب ناپذیر شود.

رئیس مرکز آموزش و پژوهش های دانشگاه معارف اسلامی با بیان اینکه کشورهای غربی از جمله آمریکا با استفاده از ظرفیت های علوم انسانی یکه تازی و قدرت نمایی می کنند اظهار کرد: ایجاد ارتباط مفید و مداوم میان مراکز علم و فناوری و دانشگاه ها می تواند به توسعه کاربردی علوم انسانی کمک کند.
راه های گریز از فرهنگ پشت میز نشینی

در ادامه این نشست، معاون فناوری پارک علم و فناوری استان قم بر لزوم راه اندازی و گسترش کانون های خلاقیت و نوآوری در دانشگاه ها تاکید کرد و افزود: معرفی خدمات پارک ها و مراکز رشد، بازدید دانشجویی از دستاوردهای پارک، توانمند سازی دانشجویان از جمله راهکارهای خوب ارتباط دانشجویان با مفاهیم خلاقیت و نوآوری است.

حمیدرضا شوشتری پور با اشاره به کارکردهای مرکز رشد علوم انسانی و اسلامی در پارک گفت: برای برگزاری رویدادهای ایده شو در حوزه معارف اسلامی کاملا آمادگی داریم و خوشبختانه تجربه خوبی با حوزه های علمیه قم داشته ایم.

مدیر مرکز رشد علوم انسانی و اسلامی با بیان اینکه دانشگاه ها باید در فرهنگ کاربردی سازی علوم انسانی فعال و قوی عمل کنند گفت: تنها زمانی می توان به فکر توسعه کارآفرینی و جدایی از رویه غلط پشت میز نشینی بود که فرهنگ خلاقیت و نوآوری میان دانشجویان با همراهی مراکز علم و فناوری توسعه یافته و تقویت شود.

شایان ذکراست در این نشست مشترک مقرر شد، با شناسایی و تقویت فصل مشترک های دوجانبه تفاهم نامه  همکاری میان طرفین به امضا برسد.