با امضای مرحله دوم قرارداد؛ کلینیک مشاوره شغلی و کارآفرینی در دانشگاه جامع علمی کاربردی آغاز به کار کرد


 

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان قم، مرحله دوم فعالیت کلینیک مشاوره شغلی و کارآفرینی با امضای قرارداد همکاری میان پارک و دانشگاه علمی کاربردی استان قم کلید خورد.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قم با بیان اینکه در فاز نخست فعالیت کلینیک مشاوره شغلی تجربه مشترک موفقی میان پارک و دانشگاه شکل گرفت، گفت: راه اندازی کلینیک مشاوره شغلی و کارآفرینی به فرهنگ سازی و تقویت ایجاد کسب و کار مبتنی بر دانش کمک شایانی می کند.

محمد نادری با بیان اینکه طرح مسیر شغلی یکی از طرح های مهم این دانشگاه است گفت: طبق این طرح از ایجاد فرهنگ شغلی شروع و به دست یابی به توان تجاری ختم می شود و دست یابی به تجاری سازی بدون همراهی و همکاری مراکز توسعه علم و فناوری مانند پارک امکان پذیر نیست.

وی با تاکید براینکه مشاوران شغلی باید به هدف یابی و مهارت افزایی متقاضیان خود توجه ویژه کنند گفت: یکی از نیازهای اساسی اساتید و مربیان دانشگاهی این است که روش انتقال مهارت و توسعه کارآفرینی در میان دانشجویان را یاد بگیرند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قم با اشاره به اینکه باید فضای یاس و ناامیدی موجود در میان دانشجویان را بهبود بخشیم اظهار کرد: امروزه ورود خیرین و واقفان توسعه کسب و کارهای مبتنی بر دانش برای رونق اقتصادی کشور امری واجب و مهم است.

نادری با ابراز خرسندی از همکاری موفق دانشگاه علمی کاربردی و پارک علم و فناوری استان قم در اجرای برنامه های مختلف کلینیک مشاوره شغلی و کارآفرینی گفت: برای تداوم موفقیت ها و دست یابی به یک خروجی محسوس و ملموس باید برنامه های کلینیک از زوایا و جوانب مختلف رصد و گزارش شود.

رئیس پارک علم و فناوری استان قم با اشاره به سختی انجام کارهای مشترک سازمانی در کشور گفت: چون هماهنگی میان برنامه های سازمان ها مشکل است بنابراین کمتر امکان کار مشترک پیش می آید.

سید حسین اخوان علوی با بیان اینکه راه اندازی و فعالیت کلینیک مشاوره شغلی و کارآفرینی از رسالت های مهم و حیاتی پارک و دانشگاه جامع علمی کاربردی است گفت: متاسفانه با توجه به شرایط اقتصادی دولت نمی توان برنامه گسترده ای برای توسعه کار انجام داد اما با وجود این به دلیل اهمیت ترویج کسب و کار مبتنی بر دانش تمام تلاش خود را برای تقویت کلینیک انجام خواهیم داد.

تاکید بر خروجی محوری کلینیک

وی با تاکید براینکه آینده کشور و جهان اسلام بستگی به توجه و توسعه کسب و کارهای دانش محور دارد اظهار کرد: خوشبختانه رهبر معظم انقلاب با تیزبینی و دلسوزی بیش از ۲۰ سال است که پرچمداری توسعه علم و فناوری در کشور را برعهده گرفته اند.

رئیس پارک علم و فناوری استان قم با بیان اینکه سالانه حدود ۵ میلیون دانشجو به دانشگاه ها وارد می شوند افزود: سالانه حدود یک میلیون نفر نیز فارغ التحصیل می شوند این در حالی است که دولت در عمل توانایی تولید ۵۰ هزار شغل در سال را دارد.

اخوان علوی با اشاره به اینکه جامعه دانشگاهی چاره ای جز توجه و اعتماد به کسب و کار های مبتنی بر دانش ندارد گفت: در شرایط کنونی ایجاد هر شغل در بخش صنعتی بیش از ۴۰۰ میلیون تومان هزینه می برد این در حالی است که کسب و کارهای دانش محور به هزینه میانگین ۲۰ میلیون تومان برای هر نفر امکان پذیر است.

وی با بیان اینکه باید برای جامعه دانشگاهی بوم های کسب و کار ایجاد کنیم گفت: در فرصت هایی مانند کلینیک های مشاوره شغلی و کارآفرینی باید افراد خلاق، ایده پرداز و توسعه دهندگان ایده های شغلی حمایت و تقویت شوند.

در بخش دیگری از این نشست ضمن ارایه گزارشی از فعالیت ها و تحلیل عملکرد فاز نخست، سه تن از اساتید و مشاوران شغلی با آسیب شناسی فاز نخست کلینیک، طرح ها و پیشنهادهای خود را برای کاهش آسیب ها و رشد و توسعه فاز دوم مطرح کردند.

درادامه مدیر پژوهشی دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قم با اشاره به تجربه موفق فاز نخست پروژه کلینیک مشاوره شغلی و کارآفرینی گفت: برای شروع دوم،واکاوی، آسیب شناسی و بررسی نقاط ضعف و قوت فاز نخست این پروژه انجام شد.

حسین ابراهیمی فرد با تاکید براینکه هدف از کلینیک مشاوره شغلی و کارآفرینی تسهیل در راه اندازی کسب و کار است گفت: بهره برداری از ظرفیت ها و توانمندی های استان می تواند به رشد و توسعه شغلی فارغ التحصیلان دانشگاهی کمک کند.

وی با بیان اینکه وجود کلینیک شغلی می تواند برنامه و هدف شغلی دانشجویان متقاضی را تعیین کند گفت: دانشگاه علمی کاربردی بیشترین و موثرترین ارتباط را صاحبان صنایع و مراکز صنعتی دارد.

انتقاد از فضای یاس آلود دانشگاه ها

رئیس اداره پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قم خروجی محور بودن کلینیک را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: واقعیت این است که بسیاری از استادان و دانشجویان نگاه روشن و امیدوارانه ای به فضای کسب و کار و آینده شغلی جامعه ندارند که ما در برنامه های کلینیک در نظر داریم این نگاه یاس آلود را اصلاح کرده و به کسب و کارهای مبتنی بردانش اعتبار ببخشیم.

ابراهیمی فرد با اشاره به اینکه با رد این مساله که بسیاری از دانشجویان برای دریافت نمره و امتیازگیری درسی به کلینیک مشاوره شغلی مراجعه می کنند اظهار کرد: تجربه فاز نخست کلینیک نشان داد که بسیاری از مراجعه کنندگان برای مسیریابی، ارتقا ایده و بهبود فضای کسب وکار به مشاوران مراجعه کرده و امتیازگیری درسی در اولویت آنها نبوده است.

وی با تاکید براینکه باید بدنه دانشگاه را با مزایا و فواید کلینیک شغلی متصل کنیم گفت: خوشبختانه در فاز نخست به رغم مشکلات، آزمون و خطا و نامناسب بودن زمان اجرای مشاوره ها، نتایج نسبتا امیدوارکننده ای در بهبود فضای کسب و کار برخی از مراجعه کنندگان شاهد هستیم.

در پایان این نشست، از آقای محمد جواد پورکیالی( یکی از مجریان و فعالان کلینیک) به همراه سه نفر از کارورزان فاز نخست با اهدای لوح سپاس، تقدیر به عمل آمد و آیین تبادل مرحله دوم قرارداد کلینیک مشاوره شغلی و کارآفرینی میان روسای دانشگاه جامع علمی کاربردی و پارک علم و فناوری استان قم انجام شد.
شایان ذکر است، فاز نخست کلینیک مشاوره شغلی و کارآفرین استان قم، از اسفند ماه سال ۹۶ تا پایان اردیبهشت ماه سال ۹۷ با رویکرد حمایت از کارآفرینی های مبتنی بر کسب و کارهای دانش محور برگزار شد و در این فاز بیش از ۲۵۰ ساعت نفر مشاوره شغلی به دانشجویان دانشگاه های قم ارایه شد.