نخستین نشست تخصصی انتقال تجربی صادراتی واحدهای فناور برگزار شد


مدیر دپارتمان صادرات یکی از شرکت های تولیدی با بیان اینکه صادرات کالا به کشور عراق براساس استانداردها و قواعد تجاری بین المللی نیست گفت: در واقع چون در صادرات کالابه عراق اصول تجارت جهانی رعایت نمی شود مانند این است که کالایی از استانی به استان دیگر صادر می شود.

سید میثم موسویان با اشاره به اینکه بعد حضور تکفیری ها و جنگ های داخلی عراق صادرات ایران به عراق رونق گرفت ادامه داد: مردم عراق در این سال ها هرگونه داد و ستد با شرکت های عربستانی و ترکیه ای را به عنوان عاملان جنگ تحریم و ایران را به عنوان یک کشور دوست و همراه جایگزین آنها کردند.

وی با ابراز نگرانی به دلیل از دست رفتن تدریجی بازار عراق به ویژه بعد از شکست تکفیری ها در عراق گفت: بعد از این دوران دولت ترکیه برای جبران کاهش تعاملات تجارت خارجی با رویکردی کاملا حمایت گرانه از تجار و شرکت های تولیدی خود برای سرمایه گذاری در کشور عراق حمایت کرد.

این مدیر تجارت خارجی با تاکید براینکه مزیت صادراتی ما به کشورهای همسایه اقلیمی است گفت: ارتباط و علقه مذهبی و فرهنگی سبب شده تا حدودی ارتباط تجاری ما با کشورهایی مانند عراق تداوم یابد و در واقع اصول حرفه تجارت خارجی میان دو کشور حاکم نیست.

موسویان با بیان اینکه نگاه صادرات محور اصلا نمی تواند روی ریسک صادرات به کشورهای همسایه تمرکز کند اظهار کرد: الان محور صادرات ما روی محصولاتی مانند زعفران، پسته، فرش دستباف و… که در واقع انحصار و مزیت منطقه ای برخوردار است.

وی برخورداری از تحقیقات و مطالعات بازار در عرصه صادرات جهانی را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: تسلط بر ذائقه و سلیقه فکری و معیشتی و شناخت زیرساخت و امکانات  راه و رمز ورود به بازارهای جهانی است.

موسویان با انتقاد از اینکه صنعتگران قم با اصول و چارچوب تجارت جهانی آشنا نیستند گفت: بدون شناخت صنعت، نیازسنجی و بازار هدف رفتن در تاریکی است.

این کارشناس حوزه تجارت خارجی با اعلام اینکه شرکت های SME در استان قم منفعل و ناکام هستند گفت: متاسفانه تفکرات پیشرفته و نگاه صادرات محور در این شرکت ها به چشم نمی خورد.

مدیرعامل شرکت دارو درمان سلفچگان نیز در این نشست با بیان اینکه طیف های سنتی بازار جهانی از تجارت خارجی ایران استقبال می کنند گفت: کشور عراق چون زیرساخت و اصول تجارت جهانی ندارد دنبال روابط تجاری سنتی و غیر اصولی است

علی شریعتمداری با بیان اینکه تجار و صنعتگران ایرانی از کمترین حمایت ممکن برخوردارند گفت: واقعیت این است که در حال حاضر دولت سد راه برنامه ها و اهداف بخش خصوصی است و با طرح بخشنامه های مختلف مانعی بزرگ شده است.

وی افزایش کیفیت محصول، شناخت اقتضائات بازار، خود باوری، انجام سفرهای نیازسنجی و مردم شناسی، تکیه بر مزیت نسبی کالارا از جمله راهکارهای توسعه صادرات به کشورهای دیگر عنوان کرد و گفت: از آنجا که ما نمی توانیم در اکثر قریب به اتفاق کشورها LC فعال کرده و کار بانکی انجام دهیم باید افراد شخصی معتمد در کشور محل معامله پیدا کنیم.

این صادرکننده انواع گیاهان دارویی با اعلام اینکه حضور محصلان و طلاب خارجی برای ایجاد روابط تجاری خارجی مغتنم است گفت: برخی از طلاب خارجی جامعه المصطفی به دلیل اینکه مناسبات خوبی در کشور خود دارند بنابراین می توانند رابط و معتمد خوبی برای کشورهای خود باشند.

 

وی با تاکید براینکه صادرات جسارت و فرد عامل می خواهد گفت: آنچه مهم است ورود سریع به بازار است و در این راه نباید اسیر بروکراسی های بی مورد اداری شد.

شریعتمداری با بیان اینکه شرکت های تولیدی و صنعتی باید لوازم و ظرفیت های قانونی تجارت از جمله شفافیت در سیستم مالیاتی و کارت بازرگانی فعال را داشته باشند گفت: هرکس بازار هدف را خوب بشناسد هیچگاه از رقیب و اشباع بازار هراس نخواهد داشت.

یکی از صادر کنندگان ماشین آلات و تجهیزات صنعتی با اشاره به اینکه شرکت در نمایشگاه معتبر می تواند به توسعه صادرات کمک کند گفت: ما چون به خود و توانمندی هایمان ایمان داریم محصولات خود را تقریبا به همه قاره های جهان صادر می کنیم.

علی شاهوردی با بیان اینکه صادرات ما بعضا زیره به کرمان بردن است گفت: کشورهایی مانند انگلستان، فرانسه و آلمان قطب بزرگ ماشین آلات صنعتی جهان هستند اما خوشبختانه در همین کشورها هم مشتری داریم.

وی با تاکید براینکه باید جوانب مثبت تحریم ها را هم در نظر گرفت گفت: افزایش قیمت دلار جذابیت صادرات کالا را بیشتر کرده و می تواند یکی از انگیزه های مهم برای صادرات کالا باشد.

شایان ذکر است در پایان نخستین نشست از سلسله نشست های تخصصی انتقال تجربه صادراتی بر هم افزایی میان واحدهای فناور صادرکننده کالاها، معرفی مشترک دستاوردها به مشتریان، ایجاد یک کنسرسیوم واحد صادراتی و… تاکید شد.