همراهی و همدلی میان نیروهای ستادی و شرکت های فناور پارک قم مشهود است


به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان قم، معاون برنامه ریزی و سیاست گذاری امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تصریح بر اینکه نشاط و پویایی و صمیمیت در پارک قم به وضوح به چشم می خورد، گفت: خوشبختانه همراهی و همدلی خوبی میان اعضای ستادی و واحدهای فناور مستقر در پارک قم برقرار است.

دکتر بهنام طالبی در نشست سالانه خانواده پارک که به مناسبت هفتمین سالگرد تاسیس پارک علم و فناوری استان قم و با حضور بیش از ۵۰ عضو واحد فناور برگزار شد، با اشاره به رویکرد خدماتی و حمایتی پارک قم ادامه داد: در شرایط کنونی فعالیت در عرصه فناوری پر مخاطره و سخت است.

وی با اذعان به اینکه بروکراسی اداری و قوانین نانوشته شرکت های فناور را دچار مشکل کرده است گفت: اشتغال زایی و کسب و کارهای فناورانه درگیر سیاست های ناهماهنگ و ناهمگون موجود کشور است.

معاون برنامه ریزی و سیاست گذاری امور فناوری وزارت علوم، با بیان اینکه شرکت های فناور باید روحیه مطالبه گری و سوال از متولیان را حفظ کنند گفت: واقعیت این است که برخی از درخواست های شرکت ها از عهده دولت هم خارج است.

دکتر طالبی با بیان اینکه شرکت های فناور باید بتوانند خودجوش باشند و روی پای خود بایستند گفت: حضور و حمایت دستگاه های متولی دولتی تنها شرط لازم برای فعالیت شرکت های فناور می باشد و آنها باید مستقل و قدرتمند عمل کنند.

وی با تاکید براینکه وزارت علوم نگاه مثبت و خوشایندی نسبت به مجموعه فعالیت های پارک قم دارد گفت: متاسفانه برخی از پارک های علم و فناوری کشور از استانداردهای لازم برای ادامه فعالیت برخوردار نیستند.

وی با بیان اینکه رویکرد سال جدید توسعه تجاری سازی و بازار شرکت های فناور مستقر در پارک ها و مراکز رشد است گفت: توجه به صادرات محصولات فناورانه، اولویت حل مساله مسائل مهم و حیاتی کشور، حمایت از هسته ها و واحدهای فناور نوپا و… از جمله برنامه های مهم ما خواهد بود.
در بخش دیگری از این مراسم، رئیس پارک علم و فناوری استان قم با بیان اینکه سال ۹۷ سال پربار و پر رویدادی برای پارک قم بود گفت: این حسن اتفاق فقط با همراهی و دلسوزی و همفکری میان نیروهای ستادی و مدیران شرکت های فناور عضو پارک امکان پذیر شد. سید حسین اخوان علوی از افزایش توان بودجه ای پارک در سال ۹۸خبرداد و گفت: با توجه به پیگیری های صورت گرفته و حمایت مسئولان استان و نمایندگان محترم قم در مجلس شورای اسلامی ردیف بودجه های خوبی برای پارک تعریف شده که امیدواریم این بودجه ها به موقع و به اندازه تخصیص یابد.
در این نشست صمیمی برخی از مدیران واحدهای فناور مشکلاتی مانند، افزایش اعتباری اداری مجوزهای فناوری، رفع مشکلات بیمه تامین اجتماعی و مالیات، ایجاد اماکن مناسب برای واحدهای فناور کارگاهی و… مطرح شد و آقای دکتر طالبی، معاون برنامه ریزی و سیاست گداری امور فناوری وزارت علوم به هرکدام از این سوالات به صورت جداگانه پاسخ های لازم را ارایه دادند.

در پایان این نشست به مناسبت میلاد باسعادت حضرت امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل(ع) و گرامیداشت روز پاسدار و مقام شامخ جانباز، از آقای دکتر محمد زاهدی الوندی(مدیرعامل واحد فناوراکسیر بقای ستاره سلامت) به عنوان جانباز عضو پارک و از دوتن از همکاران شاغل در پارک، آقایان هادی نجمی زاده و یوسف جعفری به عنوان نیروهای بسیجی مدافع حرم مطهره حضرت زینب کبری(س) با اهدای لوح سپاس تجلیل به عمل آمد.