باهدف تحقق شعار سال؛ نشست طرح همیار دانش بنیان برگزار شد


به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان قم، سومین نشست طرح همیار دانش بنیان با هدف تبیین، برنامه ریزی و راهکارهای تحقق رویکردهای مقام معظم رهبری در حوزه تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرینی برگزار شد.
در این نشست که با دعوت از برخی از مهمترین دستگاه های اجرایی و بخش خصوصی مرتبط با تحقق شعار سال در سالن جلسات پارک علم و فناوری استان برگزار شد، ضمن معرفی فعالیت های فناورانه استان، روند شکل گیری و دریافت مجوز شرکت های دانش بنیان تبیین شد.
معاون فناوری پارک علم و فناوری استان قم با تاکید براینکه نهادهای دولتی و مجامع بازرگانی و صنفی باید در جریان فعالیت ها و روند رشد و توسعه شرکت های دانش بنیان استان قرار بگیرند، گفت: با توجه به نیازهای زیرساختی کشور و تاکید مقام معظم رهبری امسال باید سال همیاری و هم افزایی دستگاه های اجرایی با فناوران و شرکت های دانش بنیان باشد.
حمیدرضا شوشتری پور با اشاره به اینکه باید فرایند پذیرش و صدور مجوز دانش بنیان شرکت های صنعتی تسهیل شود گفت: شرکت های دانش بنیان باید از معافیت های مالیاتی، گمرکی و سایر مزایای تعریف شده در قانون به نحو احسن برخوردار باشند.

وی با بیان اینکه بیش از ۱۰۰ شرکت دانش بنیان عضو پارک هستند گفت: واقعیت این است که باید برخی از چالش های پیش روی شرکت های دانش بنیان را خودمان رفع و رجوع کنیم و اجازه ندهیم این مشکلات سبب فرسایش و کندی حرکت شتابان فناوری در سطح کشور شود.

دبیر طرح همیار دانش بنیان استان قم با ذکر این مطلب که دریافت مجوز دانش بنیان نیازمند شروطی است گفت: یک شرکت باید حداقل دارای محصول تولیدی، سطح فناوری بالا و روند تحقیق و توسعه باشد که بتواند شرایط دریافت مجوز دانش بنیان را پیدا کند.

مدیر صندوق پژوهش و فناوری کریمه نیز با اعلام این خبر که شرکت های دانش بنیان می توانند تا ۵۰۰ میلیون تومان از تسهیلات صندوق برخوردار شوند گفت: صدور ضمانت بانکی با تخفیف ۵۰ درصدی از جمله حمایت های ویژه صندوق کریمه است.

نیما روحانی با تاکید براین مطلب که تنها شرکت های دارای محصول تجاری شده می توانند از مزایای تسهیلاتی صندوق های مالی برخوردار شوند گفت: شرکتی که بازار نداشته باشد نباید خود را گرفتار تسهیلات مالی کند چون نمی تواند با تبعات حقوقی آن مواجه شود.

در بخش دیگری از این نشست، رابطان و نمایندگان دستگاه اجرایی استان برنامه ها و راهکارها و پیشنهادهای خود را برای تقویت و تسهیل فعالیت های شرکت های دانش بنیان را به شرح زیر مطرح کردند.
 نماینده سازمان صنعت، معدن و تجارت:
– برگزاری جلسات تخصصی معرفی امکانات دانش بنیانی برای واحدهای تولیدی و تعامل با بخش خصوصی
نماینده جهاد دانشگاهی:
– جریان سازی رسانه ای در تبیین فعالیت ها و رصد مشکلات و نیازمندهای شرکت های دانش بنیان در خبرگزاری های وابسته( ایسنا و ایکنا)
نماینده سازمان ثبت اسناد و املاک :
– تسریع در فرایند ثبت، تاسیس شرکت های فناور دارای ظرفیت دانش بنیانی
– آموزش و مشاوره ویژه برای شرکت های دانش بنیان
– ایجاد مرکز ثبت مالکیت های معنوی برای جلوگیری از حضور نخبگان و صاحبان اختراع در تهران( انجام شده است)
نماینده دانشگاه علوم پزشکی:
– ضرورت حمایت مالی و مکانی از جامعه دانشگاهی حامی شرکت های فناور
نماینده بسیج مهندسین صنعت:
– هدف گذاری و تعریف استراتژی برای تحقق شعار سال
– ایجاد کارگروه دانش بنیانی
مدیر مرکز رشد مشترک کشاورزی:
– ورود جدی سازمان جهاد کشاورزی برای حمایت از ظرفیت های فناوری حوزه کشاورزی
– توجه به ایده ها و محصولات فناورانه کشاورزی
نماینده سازمان تعاون، کار و رفاه اجتماعی:
– حمایت از طرح های اشتغال آفرین دارای شرایط تبصره ۱۸
– حمایت از طرح های فناورانه روستایی با کارمزد ۶ درصد
– ایجاد ۱۲مرکز مشاوره کارآفرینی که ۲ مرکز آن مجوز دانش بنیان دارند

– فراهم سازی آموزش های روابط کار با محوریت آشنایی با قوانین کار و تامین اجتماعی شرکت های دانش بنیان

مدیر کلینیک کسب و کار:
– انجام مشاوره های کسب و کار از شروع تا بهره برداری یک واحد صنعتی
– معرفی شرکت های صنعتی مستعد و دارای ظرفیت فناوری