جشنواره ملی فیلم فناوری و نوآوری در رویت‌پذیری پارک‌های علم و فناوری تأثیر چشمگیری دارد


به گزارش روابط عمومی پارک‌ علم و فناوری استان قم علی خیرالدین ظهر امروز در دومین نشست خبری جشنواره ملی فیلم کوتاه فناوری و نوآوری (جهش) که در سالن جلسات پارک علم و فناوری استان قم برگزار شد، با گرامی‌داشت یاد و خاطره شهید حاج قاسم سلیمانی، اظهار کرد: منش و رفتار شهید سلیمانی برای مسئولان و جوانان الگوست، حاج قاسم سلیمانی نشان داد برند شدن به مشهور بودن نیست، او در میان مردم برند و محبوب شد چراکه در دل آنها جای داشت.

وی در ادامه یکی از اهداف معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم را «نوآوری باز» عنوان کرد و گفت: این موضوع در تمام دنیا جایگاه ویژه‌ای دارد و ما در این راستا برنامه‌ای را با عنوان «۵۰ پارک، ۵۰ برنامه» تدوین و اجرا کردیم.

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: از آنجا که معاونت فناوری نمی‌تواند تمامی کارها را سیاستگذاری و اجرا کند، بنابراین تقسیم کار صورت گرفت و وزارت علوم مسئولیت سیاستگذاری را بر عهده گرفت و کار اجرایی نیز به پارک‌های علم و فناوری به عنوان بازوی اجرایی وزارتخانه سپرده شد.

خیرالدین به فعالیت ۵۴ پارک علم و فناوری در کشور اشاره کرد و گفت: اخیراً با تشکیل پارک علم و فناوری دانشگاه «علم و صنعت»، دانشگاه «کاشان» و دانشگاه «جامع امام حسین(ع)» نیز موافقت شد و اعتقاد داریم پارک‌های دانشگاهی باید تقویت شوند.

وی در ادامه به اجرای طرح «دستیار فناوری» توسط وزارت علوم اشاره کرد و گفت: یکی از برنامه‌های مهم وزارتخانه در حوزه اشتغال دانش بنیان و تعامل دانشگاه‌ها با پارک‌های علم و فناوری، اجرای طرح «دستیار فناوری» است که در قالب این طرح، ۲۲۰۰ دانشجو همزمان با تحصیل در شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور مشغول به کار شده و زمینه جذب و استخدام بسیاری از آتان نیز فراهم شده است.

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاری نخستین جشنواره ملی فیلم کوتاه فناوری و نوآوری اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه پارک علم و فناوری قم پشتوانه بسیار خوبی در برگزاری جشنواره فیلم کوتاه داشت و یک سال در سطح استانی این جشنواره را برگزار کرد، مسئولیت اجرایی جشنواره به این مرکز محول شد و تاکنون نیز به خوبی برای اجرای جشنواره تلاش شده است.

وی افزود: همیشه اولین جشنواره الگویی برای جشنواره‌های بعدی می‌شود و این جشنواره به طور سالانه با محوریت پارک علم و فناوری قم در استان‌های مختلف اجرا خواهد شد.

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از حمایت کامل وزارت علوم برای برگزاری نخستین جشنواره ملی فیلم کوتاه فناوری و نوآوری خبر داد و گفت: امیدواریم با مساعدت استاندار قم و همراهی نهادهای استانی از جمله اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم شاهد برگزاری موفق این جشنواره باشیم.

خیرالدین افزود: برگزاری این جشنواره در «visibility» یا رؤیت‌پذیری پارک‌های علم و فناوری تأثیر چشمگیری دارد و فرصت مناسبی برای معرفی شرکت‌های دانش‌بنیان و اساتید و دانشجویان فعال شرکت‌های فناور است.

وی یکی دیگر از اهداف برگزاری جشنواره فیلم کوتاه فناوری و نوآوری را مردمی‌سازی فناوری عنوان کرد و گفت: با تولید فیلم‌های کوتاه مردم تلاش شده تا عموم جامعه در جریان فعالیت‌های پارک علم و فناوری و نخبگان قرار بگیرند.

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم تصریح کرد: همچنین توجه به شعار سال و اشتغالزایی جوانان در شرکت‌های فناور یکی دیگر از اهداف برگزاری این جشنواره بود، متأسفانه هنوز بسیاری از جوانان نمی‌دانند برای عملیاتی کردن ایده‌های خود و کارآفرینی به کجا باید مراجعه کنند.

خیرالدین در پایان خاطرنشان کرد: سال آینده نیز دومین جشنواره ملی فیلم کوتاه فناوری و نوآوری با محوریت پارک علم و فناوری قم به عنوان دبیرخانه دائمی این جشنواره برگزار خواهد شد.