ضرورت استفاده از ظرفیت شرکت‌های خلاق و فناور در انتقال مفاهیم قرآنی


اعضای هیئت رییسه  و رؤسای دانشکده‌های دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در سراسر کشور از پارک علم و فناوری استان قم بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل، در حاشیه این بازدید حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر نقیب با اشاره به این‌که دانشگاه علوم و معارف قران کریم در سطح کشور از ۱۸ دانشکده و ۶ هزار دانشجو برخوردار است اظهار داشت: در بسیاری از موارد دانشجویان و اساتید ما از ایده‌های خوبی برخوردارند که متأسفانه به دلیل نا آشنایی با فرآیندهای تبدیل ایده‌ به محصول و خدمات و حمایت‌های پارک و مرکز رشد، ایده‌هایشان را نیمه کاره رها می‌کنند.

رییس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم افزود: برای حل این مشکل ما آمادگی داریم تا با همکاری پارک علم و فناوری دوره‌های آموزشی و توجیهی ویژه‌ای را برای طلاب و اساتید برگزار کنیم تا با فرآیند ثبت ایده و شرایط استفاده از مزایای قانونی آشنایی لازم را پیدا کنند.

وی افزود: شخصا از این‌که در این بازدید دیدم شرکت‌های فناور و خلاقی داریم که تلاش کرده‌اند تا با محصولات و ایده‌های خلاقانه خود مفاهیم قرآنی را در بین آحاد جامعه بویژه کودکان و جوانان ترویج و توسعه دهند بسیار خرسند شدم و لازم است بیشتر از گذشته از ظرفیت این شرکت‌ها استفاده و از آن‌ها حمایت کنیم.

 در علوم انسانی و اسلامی اولویت با کاربردی‌سازی است

رییس پارک علم و فناوری استان قم نیز ضمن ارائه گزارشی از آخرین وضعیت زیست‌بوم فناوری و نوآوری استان، به تفاوت ماهوی فناوری در علوم انسانی و اسلامی با فناوری‌های سخت اشاره کرد و گفت: در فناوری‌های سخت، ماده موضوع بررسی قرار می‌گیرد درحالی‌که در علوم انسانی و اسلامی و فناوری‌های نرم ما با رفتار روانشناسانه و رفتار اجتماعی انسان سر و کار داریم.

دکتر رهسپار فرد گفت: از این منظر سرچشمه نوآوری در علوم انسانی و اسلامی حاصل توجه بشر به سبک زندگی و نگاه ارزشی اوست.

وی خاطر نشان شد: به همین دلیل ما در پذیرش ایده‌های علوم انسانی و اسلامی روی قابلیت تجاری‌سازی که یکی از شاخص‌های اصلی ارزیابی و پذیرش ایده‌های فنی و مهندسی است تاکید نمی‌کنیم و به جای آن کاربردی‌سازی علوم انسانی را محور داوری ایده در نظر می‌گیریم.

گفتنی است، در این بازدید همچنین مدیران شرکت‌های فناور دین و هنر پویا، رصدگر عمق آسمان، معراج اندیشه مطهر، نام‌آوران آفرینش فردا و رسانه‌گستر بنیسی به معرفی دستاوردها و محصولات فناورانه خود پرداختند.